This 1.8 AT (116 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Hatchback, which was produced by Opel from 1999 to 2002. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 500 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.65m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4495mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1428mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1348kg |
| Gross weight | 1815kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 790litre |
| Permitted road-train weight | 3315kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.