This 2.0 Turbo MT (175 hp) engine was fitted in the C Estate, which was produced by Opel from 2002 to 2005. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4822mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1850litre |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1465kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Permitted road-train weight | 3700kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 265Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 3 800 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 222km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 470 to 880km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.95m |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.