This 2.5 CDTI L1H1 2700 Easytronic (146 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minibus, which was produced by Opel from 2006 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 950 to 1 220km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 170km/h |
| Displacement | 2464cm3 |
|---|---|
| Engine power | 146bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 9 |
|---|---|
| Length | 4782mm |
| Width | 1904mm |
| Height | 1978mm |
| Wheelbase | 3098mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1630mm |
| Kerb weight | 2120kg |
| Gross weight | 2835kg |
| Displacement | 715kg |
| Permitted road-train weight | 4835kg |
| Loading height | 541mm |
| Cargo compartment volume | 1.2m3 |
| Body type | Minibus |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.