This 2.0 CDTI L2H1 MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Van 4-doors, which was produced by Opel from 2006 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 990 to 1 380km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 145km/h |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 13.7m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 5182mm |
| Width | 1904mm |
| Height | 1978mm |
| Wheelbase | 3498mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1630mm |
| Kerb weight | 1975kg |
| Gross weight | 3030kg |
| Displacement | 1055kg |
| Permitted road-train weight | 5030kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2800x1690x1335mm |
| Loading height | 541mm |
| Cargo compartment volume | 5.9m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.5 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.