This 1.9 CDTI MT L1H1 2700 (82 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by Opel from 2002 to 2006. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 1 010 to 1 380km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Displacement | 1870cm3 |
|---|---|
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 93mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4782mm |
| Width | 1904mm |
| Height | 1959mm |
| Wheelbase | 3098mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1630mm |
| Kerb weight | 1752kg |
| Gross weight | 2700kg |
| Displacement | 948kg |
| Permitted road-train weight | 4700kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2400x1690x1387mm |
| Loading height | 543mm |
| Cargo compartment volume | 5m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.5 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.