This 1.6 MT (100 hp) engine was fitted in the A Minivan 5-doors, which was produced by Opel from 1999 to 2003. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 530 to 850km |
| Emission standard | EURO III |
| Maximum torque | 150Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4317mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2694mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 150litre |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1915kg |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.