This 7.3 MT S 7.3 (555 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Pagani from 2002 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4395mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1150mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1675mm |
| Rear track | 1660mm |
| Kerb weight | 1280kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 7291cm3 |
| Engine power | 555bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 750Nm |
| RPM at max torque | 4050RPM |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Top speed | 340km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 20litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Fuel | 95 RON |
| City | 24 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 18 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.