This 4.6 MT (309 hp) engine was fitted in the AIV Roadster, which was produced by Panoz from 1996 to 1999. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4040mm |
| Width | 1950mm |
| Height | 1190mm |
| Wheelbase | 2655mm |
| Front track | 1700mm |
| Rear track | 1620mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 140litre |
| Kerb weight | 1160kg |
| Max. boot capacity | 140litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4601cm3 |
| Engine power | 309bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 407Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Cruising range | from 330 to 430km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.