This 1.6 MT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Peugeot from 2005 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 40litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Top speed | 190km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 430 to 730km |
| Gross weight | 1606kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1278kg |
| Ground clearance | 120mm |
| Rear track | 1434mm |
| Max. boot capacity | 1050litre |
| Min. boot capacity | 175litre |
| Front track | 1435mm |
| Wheelbase | 2315mm |
| Height | 1620mm |
| Length | 3731mm |
| Width | 1686mm |
| Seats | 4 |
| Body type | Minivan |
| Turning circle | 10.8m |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Gearbox | Manual |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Front suspension | Strut |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Stroke | 82mm |
| Bore | 78.5mm |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Engine power | 110bhp |
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Intercooler | Yes |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.