This 1.6 AT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 1996 to 2003. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Width | 1594mm |
|---|---|
| Body type | Hatchback |
| Kerb weight | 890kg |
| Ground clearance | 130mm |
| Rear track | 1310mm |
| Max. boot capacity | 215litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Front track | 1390mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Height | 1380mm |
| Length | 3680mm |
| Seats | 5 |
| Fuel tank capacity | 45litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Top speed | 178km/h |
| Fuel | 95 RON |
| City fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Cruising range | from 390 to 630km |
| Rear brakes | Drum |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front suspension | Wishbone |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Turning circle | 9.6m |
| Valves per cylinder | 2 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Engine power | 90bhp |
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| City | 13.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.