This 1.6 MT (89 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Peugeot from 1991 to 1996. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 89bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3564mm |
| Width | 1607mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1309mm |
| Kerb weight | 870kg |
| Gross weight | 1310kg |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Max. boot capacity | 564litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 7.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.