This 1.0 MT (68 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 2008 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1630mm |
| Length | 3430mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1415mm |
| Min. boot capacity | 130litre |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 751litre |
| Rear track | 1405mm |
| Kerb weight | 875kg |
| Gross weight | 1190kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 68bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 93Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 640 to 850km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.96m |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.