This 1.4 MT HDI (54 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Peugeot from 2005 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1630mm |
| Length | 3430mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1420mm |
| Min. boot capacity | 199litre |
| Max. boot capacity | 751litre |
| Rear track | 1410mm |
| Kerb weight | 890kg |
| Gross weight | 1245kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1399cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 130Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.4litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 660 to 1 030km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 6.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 3.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.