This 1.6 AT (89 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 1983 to 1998. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1580cm3 |
|---|---|
| Engine power | 89bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 128Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3705mm |
| Width | 1572mm |
| Height | 1373mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1364mm |
| Rear track | 1314mm |
| Kerb weight | 880kg |
| Gross weight | 1300kg |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Max. boot capacity | 585litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.