This 1.6 AT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] CC cabriolet, which was produced by Peugeot from 2002 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 470 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 78.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3835mm |
| Width | 1673mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2442mm |
| Front track | 1439mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1152kg |
| Gross weight | 1572kg |
| Displacement | 420kg |
| Min. boot capacity | 175litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.