This 2.0 HDi MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 2002 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 760 to 1 220km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3822mm |
| Width | 1652mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2445mm |
| Front track | 1437mm |
| Rear track | 1428mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1045kg |
| Gross weight | 1585kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 1130litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.7 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.