This 1.4 MT (73 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 2009 to 2013. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1669mm |
| Length | 3872mm |
| Height | 1444mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Front track | 1445mm |
| Min. boot capacity | 285litre |
| Max. boot capacity | 1130litre |
| Rear track | 1433mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1063kg |
| Gross weight | 1418kg |
| Displacement | 394kg |
| Permitted road-train weight | 2599kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1360cm3 |
| Engine power | 73bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 118Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3300RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 610 to 1 060km |
| Emission standard | EURO IV |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.2m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.