This 1.6 HDi MT (112 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SW wagon, which was produced by Peugeot from 2009 to 2013. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 880 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 193km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4164mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1510mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1467mm |
| Rear track | 1461mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1336kg |
| Gross weight | 1793kg |
| Displacement | 457kg |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Max. boot capacity | 1258litre |
| Permitted road-train weight | 2743kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
| Average | 5.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.