This 2.0 HDI MT (109 hp) engine was fitted in the 221 [Restyling] Minivan, which was produced by Peugeot from 1999 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 8 |
| Length | 4455mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2825mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 3300litre |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Kerb weight | 1595kg |
| Gross weight | 2395kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Cruising range | from 950km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.