This 2.0 HDI MT (107 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Peugeot from 2002 to 2007. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1850mm |
| Length | 4730mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2825mm |
| Front track | 1535mm |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 3300litre |
| Kerb weight | 1710kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 107bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 850 to 1 360km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.