This 2.2 HDI MT L2H1 333 (130 hp) engine was fitted in the 2 generation Van, which was produced by Peugeot from 2006 to 2015. In addition to this engine, 46 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 970 to 1 380km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 155km/h |
| Displacement | 2198cm3 |
|---|---|
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 5413mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 2254mm |
| Wheelbase | 3450mm |
| Front track | 1810mm |
| Rear track | 1790mm |
| Ground clearance | 163mm |
| Kerb weight | 1860kg |
| Gross weight | 3400kg |
| Displacement | 1400kg |
| Cargo area (L × W × H) | 3120x1870x1662mm |
| Loading height | 565mm |
| Cargo compartment volume | 10m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.5 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.