This 1.9 D MT (70 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by Peugeot from 1996 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 750 to 1 000km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.8second |
| Displacement | 1868cm3 |
|---|---|
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 125Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.55m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4110mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1810mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1237kg |
| Gross weight | 1762kg |
| Displacement | 525kg |
| Permitted road-train weight | 2900kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1700x1190x1140mm |
| Loading height | 1140mm |
| Cargo compartment volume | 3m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.3 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.