This 1.6 VTi MT (110 hp) engine was fitted in the 2 generation [2-й Restyling] Tepee minivan, which was produced by Peugeot from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4380mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Front track | 1505mm |
| Min. boot capacity | 675litre |
| Rear track | 1554mm |
| Ground clearance | 141mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 2025kg |
| Displacement | 555kg |
| Max. boot capacity | 675litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 560 to 880km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Pseudo MacPherson |
|---|---|
| Rear suspension | Cross beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11m |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.