This 1.6 MT L1 (110 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] VU van 4-doors, which was produced by Peugeot from 2012 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 560 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4380mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1554mm |
| Ground clearance | 154mm |
| Kerb weight | 1341kg |
| Gross weight | 2145kg |
| Displacement | 804kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1800x1620x1250mm |
| Loading height | 584mm |
| Cargo compartment volume | 3.3m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.