This 1.6 HDi MT (112 hp) engine was fitted in the 2 generation Tepee minivan, which was produced by Peugeot from 2008 to 2012. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 980 to 1 220km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4380mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1803mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1554mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1401kg |
| Gross weight | 2005kg |
| Displacement | 604kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 2800litre |
| Permitted road-train weight | 2305kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.