This 1.6 HDi MT L1 (75 hp) engine was fitted in the 2 generation VU van 4-doors, which was produced by Peugeot from 2008 to 2012. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 860 to 1 180km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 185Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4380mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1554mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1411kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 625kg |
| Permitted road-train weight | 2935kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1800x1582x1148mm |
| Loading height | 1148mm |
| Cargo compartment volume | 3.3m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.