This 2.0 HDi MT (90 hp) engine was fitted in the Origin [Restyling] VU van 4-doors, which was produced by Peugeot from 2002 to 2012. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1724mm |
| Length | 4137mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2693mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1261kg |
| Gross weight | 1786kg |
| Displacement | 525kg |
| Permitted road-train weight | 2900kg |
| Loading height | 1155mm |
| Cargo area (L × W × H) | 1340x1190x1155mm |
| Cargo compartment volume | 3m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 161km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO III |
| Cruising range | from 790 to 1 170km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.