This 1.6 THP MT (156 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Peugeot from 2013 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4287mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1593mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Min. boot capacity | 309litre |
| Kerb weight | 1275kg |
| Max. boot capacity | 309litre |
| Gross weight | 1740kg |
| Displacement | 465kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 1400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 215km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Average | 8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.