This 1.6 THP MT (156 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Peugeot from 2010 to 2013. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 240Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4287mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2612mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1593mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Max. boot capacity | 639litre |
| Min. boot capacity | 321litre |
| Kerb weight | 1394kg |
| Gross weight | 1726kg |
| Displacement | 332kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Emission standard | EURO V |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 590 to 1 060km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.