This 2.0 MT (132 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Plymouth from 1996 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4739mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Front track | 1529mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Kerb weight | 1330kg |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 132bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 640 to 920km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.