This 2.5i MT Turbo (152 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Plymouth from 1986 to 1993. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 330 to 590km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Displacement | 2501cm3 |
|---|---|
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Maximum torque | 244Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 104mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4360mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1350mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1455mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1270kg |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Max. boot capacity | 945litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.