This 3.9 AT GTP (243 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Pontiac from 2005 to 2009. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4802mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Front track | 1519mm |
| Rear track | 1534mm |
| Max. boot capacity | 164litre |
| Min. boot capacity | 61litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3880cm3 |
| Engine power | 243bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 325Nm |
| RPM at max torque | 4600RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 490 to 710km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.