This 2.4 AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Pontiac from 2005 to 2009. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4802mm |
| Width | 1749mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Front track | 1519mm |
| Rear track | 1534mm |
| Max. boot capacity | 397litre |
| Kerb weight | 1505kg |
| Min. boot capacity | 397litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2384cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 640 to 910km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.