This 2.2 MT (140 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Pontiac from 1999 to 2005. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4730mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1500mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Min. boot capacity | 347litre |
| Kerb weight | 1415kg |
| Max. boot capacity | 347litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2189cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 203Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 600 to 770km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.