This 3.8 AT GTP (243 hp) engine was fitted in the 6 generation GT/GTP coupe, which was produced by Pontiac from 1997 to 2003. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 380Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 243bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5017mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1567mm |
| Rear track | 1552mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Kerb weight | 1585kg |
| Max. boot capacity | 455litre |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Top speed | 225km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 520 to 850km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.