This 3.9 AT (243 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Pontiac from 2005 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5222mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3075mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2090kg |
| Min. boot capacity | 3865litre |
| Max. boot capacity | 3865litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3880cm3 |
| Engine power | 243bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 332Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 690 to 1 010km |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Front suspension | Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.