This 2.4 MT (173 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Pontiac from 2005 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3992mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1274mm |
| Wheelbase | 2415mm |
| Front track | 1543mm |
| Rear track | 1561mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2384cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 226Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 450 to 630km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.