This 1.1 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Rover from 1999 to 2005. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3990mm |
| Width | 1688mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1473mm |
| Rear track | 1466mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 1086litre |
| Min. boot capacity | 304litre |
| Kerb weight | 1020kg |
| Gross weight | 1500kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1119cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 62mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 95Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 161km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 630 to 1 000km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.