This 420 MT D (86 hp) engine was fitted in the HH-R Sedan, which was produced by Rover from 1995 to 2000. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 730 to 1 380km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 86bhp |
| RPM at max power | from 4 500RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 88.9mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4491mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2622mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 810litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.