This 420 MT (136 hp) engine was fitted in the R8 Estate, which was produced by Rover from 1990 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 1994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 185Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4365mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Gross weight | 1650kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 1410litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.