This 820 MT (RS) (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Rover from 1986 to 1999. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 1994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 184Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.45mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4882mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1393mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Front track | 1487mm |
| Rear track | 1450mm |
| Kerb weight | 1335kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 9.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.