This 1.3 MT (69 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Rover from 1984 to 1993. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 710 to 1 250km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Displacement | 1275cm3 |
|---|---|
| Engine power | 69bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 102Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 70mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4470mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1075kg |
| Gross weight | 1460kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.