This 2.5 MT (167 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Saab from 2003 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4460mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1455mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1744litre |
| Min. boot capacity | 790litre |
| Kerb weight | 1395kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2457cm3 |
| Engine power | 167bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Opposed |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 99.5mm |
| Stroke | 79mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 225Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 590 to 740km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.