This 2.3 MT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Saab from 1998 to 2002. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 210Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2290cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4630mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2605mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1315litre |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Kerb weight | 1330kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Cruising range | from 480 to 930km |
| Front suspension | Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 17 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.