This 1.8 MT (122 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Sport sedan, which was produced by Saab from 2008 to 2012. In addition to this engine, 28 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1802mm |
| Length | 4647mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1521mm |
| Min. boot capacity | 421litre |
| Max. boot capacity | 421litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1600kg |
| Gross weight | 1640kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 167Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 88mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Cruising range | from 550 to 980km |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.