This 1.9 TDI MT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Saab from 2005 to 2010. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 830 to 1 340km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1910cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4841mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1528mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.