This 2.3 MT (260 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Estate, which was produced by Saab from 2005 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 350Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2290cm3 |
| Engine power | 260bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4841mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1528mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 590 to 1 170km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.