This 2.3 T MT (185 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Saab from 1997 to 2005. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Displacement | 2290cm3 |
|---|---|
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4827mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1522mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1715kg |
| Gross weight | 2090kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 944litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.