This 3.0 TDi MT (176 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Saab from 1997 to 2005. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 410 to 860km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Displacement | 2959cm3 |
|---|---|
| Engine power | 176bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4808mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1497mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1522mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1665kg |
| Gross weight | 2200kg |
| Min. boot capacity | 415litre |
| Max. boot capacity | 1490litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.