This 2.0 MT (100 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Saab from 1984 to 1987. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4580mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2460mm |
| Front track | 1410mm |
| Rear track | 1440mm |
| Kerb weight | 955kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1985cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 78mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 161Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Wishbone |
| Rear suspension | Torsion beam |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.